Mamy mniej rezonansów niż inni

Rezonans magnetyczny to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które jednocześnie jest jednym z najdokładniejszych badań i pozwala na dokładną diagnostykę pacjenta. Jednak średnia liczby rezonansów magnetycznych w Polsce jest mniejsza niż w innych krajach Europy. Oznacza to, że polscy pacjenci muszą dłużej czekać na badanie lub jest to w ogóle niemożliwe.

Zmiany demograficzne, a w tym przede wszystkim starzenie się społeczeństwa powodują, że potrzeby na usługi sektora medycznego są znacznie wyższe. W tym również na wykonywanie badań diagnostycznych. Jednak nie każdy może wykonać badanie przy użyciu rezonansu magnetycznego. Czas oczekiwania na badanie wykonywane w ramach NFZ to często kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Dlaczego Polacy nie mogą wykonać rezonansu magnetycznego?

W Polsce odnotowano niższą średnią liczbę rezonansów magnetycznych niż u naszych zachodnich sąsiadów. Jak podaje DGP średnia liczba rezonansów magnetycznych na 1 mln osób wynosi 2. Na Słowacji na milion osób przypadają 3,3 rezonanse, w Czechach – 4,9, a w Niemczech – 9,5.

Różnice występują również wewnątrz kraju w różnych województwach. Najlepsza sytuacja jest w województwie Małopolskim. Tam na milion osób przypada 2,5 rezonansów.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.