Przebieg badania

Badanie rezonansem magnetycznym, w zależności od badanej części ciała, trwa od kilkunastu minut do 2 godzin. W tym czasie pacjent musi pozostać w bezruchu. Każdy ruch powoduje zamazanie obrazu, a tym samym zmniejszenie możliwości prawidłowej diagnozy.

Przed wejściem do pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie nie trzeba zdejmować ubrań, możemy natomiast zostać poproszeni o zdjęcie obuwia. Należy także zdjąć te części garderoby, które posiadają metalowe części (zamki, pasek etc.). Najlepiej wziąć ze sobą dres bez metalowych elementów. W klatce Faradaya (pomieszczeniu, w którym jest rezonans) pacjent jest układany na ruchomym stole, który wjeżdża do tunelu, tzw. gantry. Tam badana część ciała zostaje przeskanowana. Aby zwiększyć komfort pacjenta, w środku pomieszczenia znajduje się dodatkowe oświetlenie, klimatyzacja, a pacjent obserwowany jest przez cały czas trwania badania przez kilka kamer wizyjnych, z których obraz jest przesyłany bezpośrednio do konsoli personelu nadzorującego badanie.

Przez cały czas badania pacjent ma kontakt z personelem wykonującym badanie przez mikrofon oraz kamerę telewizyjną.

Podczas badania słyszalny jest dźwięk pracy maszyny, który w niektórych przypadkach może być nieprzyjemny dla ucha. Jest to jednak normalny dźwięk, którego nie należy się obawiać. W niektórych ośrodkach dla zwiększenia komfortu pacjenci dostają słuchawki wygłuszające, dzięki czemu dźwięk nie jest tak dokuczliwy.

W przypadku niektórych badań podaje się środek kontrastowy, który ma za zadanie polepszyć i zróżnicować obraz. Pacjenci uczuleni na działanie środka kontrastowego paramagnetycznego, jak również pacjenci po przebytych schorzeniach nerek oraz z niewydolnością nerek powinni poinformować o tym fakcie personel przed rozpoczęciem badania.

 

Podobne artykuły:
Jak działa rezonans magnetyczny?
Wskazania do przeprowadzenia badania
Przeciwwskazania do badania
Jak przygotować się do badania?
Rezonans a tomografia
Rezonans magnetyczny cena

Możliwość komentowania jest wyłączona.