Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Rezonans magnetyczny kręgosłupa pozwala na diagnozowanie zmian pojawiających się w obrębie części kostnych i tkanek miękkich oraz kanału kręgowego w odcinku kręgosłupa szyjnego, piersiowego i lędźwiowego. Dzięki temu badaniu możliwe jest rozpoznanie wielu schorzeń kanału kręgowego, od zmian zapalnych, demielinizacyjnych, do guzów i przepuklin krążka międzykręgowego.

Dzięki swojej dokładności, rezonans magnetyczny kręgosłupa pozwala na pokazanie wszystkich elementów, takich jak trzony, łuki kręgowe, krążki międzykręgowe, rdzeń kręgowy. Badanie to stosuje się także przy kwalifikacji pacjenta do zabiegu operacyjnego.

Przygotowanie do badania

Przed rezonansem magnetycznym kręgosłupa należy pamiętać o wszystkich podstawowych zasadach dotyczących badania. Nie należy mieć na sobie ubrań z metalowymi elementami, podczas badania nie wolno się ruszać. Koniecznie trzeba poinformować personel medyczny o posiadanych zastawkach serca lub metalowych częściach w ciele, a także o ciąży. Więcej informacji tutaj.

Jak wygląda rezonans magnetyczny kręgosłupa?

Po ułożeniu na ruchomym stole pacjent wjeżdża do tunelu. Przez cały czas trwania badania nie należy się poruszać, ponieważ może to zniekształcić obraz i uniemożliwić ocenę diagnostyczną. Rezonans kręgosłupa może trwać od 15 do średnio ok. 30 minut.  Przez cały czas pacjent ma kontakt z personelem wykonującym badanie poprzez mikrofon oraz kamerę.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa cena

Cena rezonansu magnetycznego kręgosłupa waha się między 400 a 600 zł.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Możliwość komentowania jest wyłączona.