Rezonans magnetyczny szyi

Rezonans magnetyczny stosuje się z dużym powodzeniem w ocenie schorzeń szyi. Badanie to stosuje się szczególnie jako uzupełnienie badań tomograficznych oraz USG. Stanowi ono cenne źródło informacji na temat zmian w zakresie struktur naczyniowych oraz tkanek miękkich. Jest także wykorzystywane jako uzupełnienie w diagnostyce laryngologicznej. Dzięki zastosowaniu tej techniki badawczej można ocenić:

  • gardło i przestrzeń przygardłową – badanie MR jest w tym przypadku podstawowym badaniem wykonywanym w celu określenia zmian zachodzących w tym obrębie. Badanie nosogardzieli wykonuje się przy użyciu cewki głosowej. Jeśli u pacjenta występuje patologia gardła środkowego i dolnego, stosuje się cewki głowowo – szyjne. Możliwe jest wykonanie badania w płaszczyźnie poprzecznej, strzałkowej a także czołowej. W przypadku rezonansu magnetycznego gardła i przestrzeni gardłowej, często podaje się środek kontrastowy, który ma za zadanie polepszyć jakość obrazu.
  • krtań – badanie rezonansem magnetycznym jest jednym z podstawowych metod badań tego obszaru, jednak posiada pewne ograniczenia. Ze względu na ruchomość krtani, szczególnie u pacjentów z problemami oddechowymi możliwe jest zamazanie obrazu, które znacznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia poprawną ocenę diagnostyczną.
  • tarczyca – podstawową metodą badań tarczycy jest ultrasonografia, jednak w szczególnych przypadkach jest również wykonywanie badanie MR.
  • tętnice i żyły szyi – w tym przypadku wykorzysuje się badanie angio-MR, które pozwala na ocenę dużych naczyń szyi. Przed wykonaniem badania, podaje się środek cieniujący (środek kontrastowy). Badanie MR stosuje się, gdy wyniki badania ultrasonografii są niejasne.
  • kręgosłup szyjny – jest to metoda z wyboru. Stosuje się ją do badania zawartości kanału kręgowego.

Rezonans magnetyczny szyi przygotowanie

Należy stosować zasady podane w zakładce „Jak przygotować się do badania?”. Można się z nimi zapoznać klikając tutaj.

Ile trwa badanie?

Rezonans magnetyczny szyi trwa średnio ok. 30 min.

Rezonans magnetyczny szyi cena

Cena rezonansu magnetycznego szyi wynosi ok. 400 zł.

rezonans magnetyczny szyi

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.